Na terenie Gminy Kotla przebiegają dwie drogi wojewódzkie (nr 319 i 321). Ważnym elementem w rozwoju gminy jest jej położenie na styku województw dolnośląskiego i lubuskiego. Aktywności gospodarczej sprzyja bliskość miasta Głogowa. Perspektywą rozwoju gminy są złoża gazu ziemnego w miejscowości Grochowice. Znaczące w przyszłości mogą być także złoża rudy miedzi, które obecnie nie są eksploatowane. Na terenie gminy założone są plantacje wierzby energetycznej. Czas eksploatacji plantacji wierzby szacuje się na 20 – 25 lat. Poprawa atrakcyjności gospodarczej gminy jest jednym z nadrzędnych celów zapisanych w „Strategii Rozwoju Gminy Kotla”. Gmina nieustająco dąży do poprawy infrastruktury technicznej, z zachowaniem naturalnych zasobów przyrodniczych, co sprzyja rozwojowi budownictwa mieszkaniowego.
Na terenie gminy Kotla mieszka 4 379 osób w tym 1 288 kobiet w wieku 18-60 lat oraz 1 493 mężczyzn w wieku 18-65 lat.
Działalność gospodarcza rozwija się głównie w kierunkach: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego. Kolejnymi sekcjami są: budownictwo, rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo ora transport i gospodarka magazynowa.
Na terenie gminy funkcjonuje 8 dużych gospodarstw rolnych o powierzchni ponad 100 ha, w tym największe z nich o powierzchni ponad 250 ha. Poza tym przeważają małe gospodarstwa rolne o areale do 15 ha, zajmujące się głównie uprawą ziemi oraz hodowlą.
Strona internetowa: www.kotla.pl