Miejsko-wiejska Gmina Lubomierz położona jest w powiecie lwóweckim, w wyżynnym krajobrazie Wzniesień Radoniowskich na południu, obniżenia lubomierskiego w środkowej części i Wzgórz Radomickich na północy. Zajmuje powierzchnię 130,39 km2, z czego 810 km2 przypada na Lubomierz oraz 12,220 km2 na sołectwa. Miasto zamieszkuje 2002 osób, natomiast całą gminę 6 121. Osią Gminy jest szerokie obniżenie Lubomierz, którym płynie Oldza. Na wschodzie Gmina sięga po Jezioro Pilichowickie na Bobrze. Sercem Gminy jest miasto Lubomierz, usytuowane w centralnej jej części. Prócz niego w skład Gminy wchodzi 13 sołectw: Chmieleń, Golejów, Janice, Maciejowiec, Milęcice, Oleszna Podgórska, Pasiecznik, Pławna Górna, Pławna Dolna, Pokrzywnik, Popielówek, Radoniów oraz Wojciechów. Warte odwiedzenia są miejscowości Gminy, malowniczo wkomponowane w górzysto – leśny krajobraz Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 500 m n.p.m., jednak uroki Pogórza Sudeckiego, lasy, woda, czyste otoczenia oraz pensjonaty agroturystyczne zachęcają do odwiedzenia naszej Gminy. Szkoły w Gminie Lubomierz – Zespół Szkół w Lubomierzu – SP w Pławnej – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lubomierzu.
Gmina Lubomierz jest położona na terenie należącym do najbardziej atrakcyjnych rejonów województwa dolnośląskiego. Istnieją tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej także wodnej. Bogactwo zabytków kultury, fascynujących miejsc i atrakcji a także liczne imprezy sportowe i kulturalne dają gwarancję na ciekawe wypełnienie czasu przyjeżdżającym turystom. Atrakcyjność Gminy podnoszą czyste środowisko, dobre warunki klimatyczne oraz wspaniałe walory krajobrazowe. Gmina Lubomierz jest pokryta siecią dróg łączących ją z większymi miastami regionu. Na obszarze gminy funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi i smaczne jedzenie. Gmina Lubomierz posiada zatem wiele atutów, które stanowią doskonałe zaplecze dla turystyki aktywnej i rekreacji. To właśnie walory przyrodnicze, krajobrazowe, filmowa przeszłość Lubomierza, zabytkowe obiekty oraz nowe atrakcje przyciągają turystów do gminy, a także tworzą możliwości dla dalszego rozwoju turystyki.,
Lubomierz nazywany często „Polskim Hollywood”, słynie z tego, iż nakręcono tu wiele filmów m.in.: „Krzyż Walecznych”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz trylogię „Samych Swoich”.
Według stanu na dzień 10 stycznia 2019r. na terenie gminy działało 327 podmiotów gospodarczych. Na terenie Gminy Lubomierz nie ma przemysłu i dużych zakładów pracy, przeważają jedno lub kilkuosobowe firmy rodzinne o charakterze usługowym lub prowadzące niewielką produkcję. Największym pracodawcą w sektorze gospodarki jest narodowa sfera budżetowa czyli: administracja samorządowa, oświata, kultura i sport, opieka zdrowotna i społeczna.
Gmina Lubomierz ma charakter rolniczy. Znajduje się tutaj 731 gospodarstw rolnych z czego 160 to gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha. W strukturze gospodarstw przeważają indywidualne gospodarstwa rolne o powierzchni do 10 ha. Na terenie gminy przeważają gleby słabe IV i V klasa z czego prawie połowa to użytki zielone. Produkcja rolnicza to głównie zboża, ziemniaki i produkcja zwierzęca.