ZH-CN EN DE PL

Miasto i Gmina Lubomierz

25 czerwca 2018
Download PDF

Miejsko-wiejska Gmina Lubomierz położona jest w powiecie lwóweckim, w wyżynnym krajobrazie Wzniesień Radoniowskich na południu, obniżenia lubomierskiego w środkowej części i Wzgórz Radomickich na północy. Zajmuje powierzchnię 130,39 km2, z czego 810 km2 przypada na Lubomierz oraz 12,220 km2 na sołectwa. Miasto zamieszkuje 2002 osób, natomiast całą gminę  6 121. Osią Gminy jest szerokie obniżenie Lubomierz, którym płynie Oldza. Na wschodzie Gmina sięga po Jezioro Pilichowickie na Bobrze. Sercem Gminy jest miasto Lubomierz, usytuowane w centralnej jej części. Prócz niego w skład Gminy wchodzi 13 sołectw: Chmieleń, Golejów, Janice, Maciejowiec, Milęcice, Oleszna Podgórska, Pasiecznik, Pławna Górna, Pławna Dolna, Pokrzywnik, Popielówek, Radoniów oraz Wojciechów. Warte odwiedzenia są miejscowości Gminy, malowniczo wkomponowane w górzysto – leśny krajobraz Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 500 m n.p.m., jednak uroki Pogórza Sudeckiego, lasy, woda, czyste otoczenia oraz pensjonaty agroturystyczne zachęcają do odwiedzenia naszej Gminy. Szkoły w Gminie Lubomierz – Zespół Szkół w Lubomierzu – SP w Pławnej – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lubomierzu.

 

Produkty lokalne/tradycyjne/miejscowe/rękodzielnicze:

  • Sami Swoi,
  • gołąbki krużewnickie.

 

  Miejsca/wydarzenia warte odwiedzenia:

  • Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych,
  • atrakcje turystyczne Dariusza Milińskiego,
  • Zamek Śląskich Legend,
  • Muzeum Kargula i Pawlaka
  • Arka,
  • Muzeum Przesiedleńców w Pławnej.

    

 

Gmina Lubomierz jest położona na terenie należącym do najbardziej atrakcyjnych rejonów województwa dolnośląskiego. Istnieją tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej także wodnej. Bogactwo zabytków kultury, fascynujących miejsc i atrakcji a także liczne imprezy sportowe i kulturalne dają gwarancję na ciekawe wypełnienie czasu przyjeżdżającym turystom. Atrakcyjność Gminy podnoszą czyste środowisko, dobre warunki klimatyczne oraz wspaniałe walory krajobrazowe. Gmina Lubomierz jest pokryta siecią dróg łączących ją z większymi miastami regionu. Na obszarze gminy funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi i smaczne jedzenie. Gmina Lubomierz posiada zatem wiele atutów, które stanowią doskonałe zaplecze dla turystyki aktywnej i rekreacji. To właśnie walory przyrodnicze, krajobrazowe, filmowa przeszłość Lubomierza, zabytkowe obiekty oraz nowe atrakcje przyciągają turystów do gminy, a także tworzą możliwości dla dalszego rozwoju turystyki.,

Lubomierz nazywany często „Polskim Hollywood”, słynie z tego, iż nakręcono tu wiele filmów m.in.: „Krzyż Walecznych”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz trylogię „Samych Swoich”.

 

Wiodące branże gospodarki:

Według stanu na dzień 10 stycznia 2019r. na terenie gminy działało 327 podmiotów gospodarczych. Na terenie Gminy Lubomierz nie ma przemysłu i dużych zakładów pracy, przeważają jedno lub kilkuosobowe firmy rodzinne o charakterze usługowym lub prowadzące niewielką produkcję. Największym pracodawcą w sektorze gospodarki jest narodowa sfera budżetowa czyli: administracja samorządowa, oświata, kultura i sport, opieka zdrowotna i społeczna.

Gmina Lubomierz ma charakter rolniczy. Znajduje się tutaj 731 gospodarstw rolnych z czego 160 to gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha. W strukturze gospodarstw przeważają indywidualne gospodarstwa rolne o powierzchni do 10 ha. Na terenie gminy przeważają gleby słabe IV i V klasa z czego prawie połowa to użytki zielone. Produkcja rolnicza to głównie zboża, ziemniaki i produkcja zwierzęca.

 

  Strona internetowa: www.lubomierz.pl

Rozmiar czcionki