Województwo dolnośląskie jest jednym z trzech regionów najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie, poza Mazowszem i Śląskiem, co potwierdza uzyskana przez nie najwyższa klasa A dla gospodarki narodowej oraz dla przemysłu, handlu i napraw w oparciu o specjalnie przygotowane wskaźniki dla poszczególnych sekcji gospodarki narodowej (źródło: Raport SGH dla PAIiIZ „ATRAKCYJNOŚĆ INWESTYCYJNA REGIONÓW. Województwo Dolnośląskie 2017”, XI 2017).
Dolny Śląsk zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem nagromadzonego kapitału podstawowego w spółkach z udziałem kapitału zagranicznego (8,3% jego wartości we wszystkich województwach). Województwo dolnośląskie wyróżnia się także wzrostem konkurencyjności na rynku bezpośrednich inwestycji zagranicznych: w latach 2005-2015 udział w rynku liczony wartością kapitału zagranicznego w ww. spółkach znajdował się zawsze w czołówce wszystkich województw (źródło: Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 r., GUS).
Duży wpływ na poziom rozwoju gospodarczego województwa dolnośląskiego mają jego mieszkańcy. W 2017 r. ogólne saldo migracji było dodatnie i wyniosło aż 2 595 (Rocznik Demograficzny 2018, GUS)
Na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonują 4 specjalne strefy ekonomiczne z 14 działających w Polsce: Kamiennogórska, Legnicka, Tarnobrzeska i Wałbrzyska. Przedsiębiorstwa działające w ramach SSE w gminach dolnośląskich poniosły do końca 2016 r. nakłady inwestycyjne na łączną kwotę 30,36 mld zł i jest to 27% wszystkich nakładów inwestycyjnych poniesionych w SSE w Polsce. W tym samym okresie przedsiębiorstwa strefowe utworzyły lub utrzymały 63,8 tys. miejsc pracy w regionie, co stanowi 19% wszystkich miejsc pracy utworzonych w strefach.
O atrakcyjności regionu świadczy rozwój instytucji otoczenia biznesu, które wspierają przedsiębiorczość, rozwiązania proinwestycyjne, komercjalizację badań naukowych i innowacyjność przedsiębiorstw. Na Dolnym Śląsku działają m.in. izby gospodarcze, stowarzyszenia, inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne, centra transferu technologii, ośrodki doradztwa, instytucje finansowe oraz agencje rozwoju. Kontakty do ww. instytucji znajdują się w zakładce „Strefy ekonomiczne”.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dokłada wszelkich starań, aby inwestorzy na Dolnym Śląsku otrzymywali wsparcie w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności oraz zapewnia kompleksową obsługę około inwestycyjną.
Współpracę z inwestorami prowadzi powołana w tym celu Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. – DAWG, w ramach której działa m.in. Dolnośląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.
Podstawowym źródłem danych wykorzystanym do scharakteryzowania zbiorowości podmiotów, w których udziały posiadły podmioty zagraniczne jest roczne sprawozdanie statystyczne podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Badaniem objęto podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w których w końcu 2017 roku ulokowany był kapitał zagraniczny, niezależnie od ich formy prawnej i klasy wielkości. Prezentowane dane nie uwzględniają podmiotów prowadzących działalność bankową, maklerską, ubezpieczeniową oraz towarzystw inwestycyjnych i emerytalnych, szkół wyższych, gospodarstw indywidualnych w rolnictwie, a także samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i instytucji kultury posiadających osobowość prawną.
Najwięcej podmiotów z kapitałem zagranicznym ulokowało swoją siedzibę w województwie mazowieckim – 37%. W województwie śląskim miało siedzibę 10% podmiotów, w wielkopolskim – 9% i dolnośląskim – 9% (źródło: Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 r., GUS).
Ponad 80% kapitału zagranicznego ulokowano w pięciu województwach. Podobnie jak w roku poprzednim, niemal połowę w województwie mazowieckim (46,4%), a ponad jedną trzecią w kolejnych czterech województwach: wielkopolskim (11,9%), dolnośląskim (8,7%), śląskim (8,5%) oraz małopolskim (8,3%). Udział kapitału zagranicznego w żadnym z pozostałych 11 województw nie przekroczył 4% łącznej wartości tego kapitału ulokowanego w Polsce (źródło: Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 r., GUS).
Z prawie 70% ogółu pracujących w podmiotach z kapitałem zagranicznym zatrudnionych było w podmiotach mających siedzibę w czterech województwach: mazowieckim (32,4%), wielkopolskim (15,8%), śląskim (11,0%) oraz dolnośląskim (8,9%) (źródło: Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 r., GUS).
Na Dolnym Śląsku w 2017 roku 1 089 podmiotów z kapitałem zagranicznym eksportowało swoje produkty lub towary i materiały, co stanowiło 54,8% badanej zbiorowości podmiotów z udziałem zagranicznym. Eksport do jednostki macierzystej lub jednostek powiązanych w ramach grupy kapitałowej lub grupy przedsiębiorstw, do której należał badany podmiot (tzw. eksport wewnątrzgrupowy) w 2017 roku stanowił 32,6% eksportu ogółem. Dominująca część eksportu do jednostki macierzystej lub jednostek powiązanych była zrealizowana przez podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (79,4%). Największy udział w eksporcie ogółem miały podmioty z województw: mazowieckiego – 22,1 %, śląskiego – 17,9%, wielkopolskiego – 14,2% i dolnośląskiego – 10,7%.
Zdecydowana większość kapitału zagranicznego pochodzi z krajów Unii Europejskiej (ponad 90% kapitału zagranicznego). Od wielu lat jednym z najważniejszych krajów z tej grupy są Niemcy. Wartość kapitału niemieckiego w Polsce w 2017 rok, wyniosła 34 954,9 mln zł. Większość kapitału niemieckiego ulokowano w handlu; naprawie pojazdów samochodowych – 36,6% oraz w przetwórstwie przemysłowym – 32,6%. Dolny Śląsk, pod względem atrakcyjności dla kapitału Niemieckiego, zajmuje 3 miejsce – 17,2%, po woj. mazowieckim 30,6% i wielkopolskim – 23,0%.