W strukturze gospodarczej Dolnego Śląska występuje dominacja podmiotów małych, w tym głównie podgrupy mikroprzedsiębiorstw. Według Raportu o sytuacji mikro, małych i średnich firm w roku 2019 Banku Pekao na ponad 375 tysięcy firm zarejestrowanych w województwie dolnośląskim na koniec 2017 roku 96,7% to mikroprzedsiębiorstwa, a 2,7% to firm małe, zatrudniające od 10 do 49 osób. Większość małych i średnich przedsiębiorstw w regionie charakteryzuje się ostrożnością w odniesieniu do działań rozwojowych, a w przypadku podjęcia decyzji o inwestycji aż 86% MŚP realizuje inwestycje wyłącznie w oparciu o fundusze własne. Podmioty sektora MŚP jeżeli decydują się na pozyskanie kapitału obcego nawiązują w tym celu najczęściej relacje z bankami. Znacznie rzadziej wybierane są firmy leasingowe, doradcze czy ubezpieczeniowe. Sektor MŚP nie w pełni wykorzystuje również potencjał związany dotacjami unijnymi czy krajowymi.
W tym samym raporcie stwierdzono, że w 2019 roku prawie co piąta dolnośląska firma wprowadziła innowację w swoich produktach, a zamierzenia wprowadzenia zmian w kolejnym roku deklaruje już 33% badanych przedsiębiorstw. Analogicznie innowację procesową wprowadziło 20% przedsiębiorców, a zamiar implementacji innowacyjnych rozwiązań w działalności firmy w kolejnym roku potwierdza jedna piąta badanych. Źródłem finansowania innowacji są przede wszystkim środki własne, choć w związku z nową perspektywą pojawia się coraz więcej wskazań do skorzystania z dotacji unijnych.
Raport Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm w roku 2019 wskazuje również ograniczenie, z jakimi borykają się MMP. Wśród barier rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw najwyższe wskazania uzyskują wysokość podatków oraz koszty pracy (odpowiednio 3,62 oraz 3,47 w pięciostopniowej skali). Na kolejnych miejscach znalazły się: obciążenia biurokratyczne, przepisy prawne, konkurencja innych firm, kwalifikacje pracowników oraz dostępność do programów pomocowych dla firm. Co ciekawe, każdy z wyżej wymienionych czynników spowalniających rozwój firm uzyskał od dolnośląskich przedsiębiorców niższe wskazania niż reszta Polski.
Optymizmem napawa fakt, że w odczuciu mikro i małych przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku, wskaźnik koniunktury MMP ulega niewielkiej poprawie. Podobnie z oceną sytuacji firmy oraz oceną przychodów i wyniku finansowego dolnośląskich MMP: wszystkie te kategorie, w okresie 2014-2015 otrzymały status od niewielkiej do dużej poprawy.