W dniach 9-10 października 2019 r. odbyła się ostatnia wizyta studyjna projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)” realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Tym razem partnerzy z polski zostali przywitani i ugoszczeni przez stronę saksońską w miejscowości Puschwitz.
Partnerzy projektu goszczeni byli przez firmę Wetro-Siedlung. Głównym tematem spotkania było omówienie technik i praktyk składowania odpadów na Składowisku Odpadów Wetro. Składowisko „Puschwitzer Feld” jest jednym z najbardziej wydajnych składowisk odpadów w Saksonii (utylizowane jest tu ponad 400 rodzajów odpadów). Łączna powierzchnia składowiska wynosi około 23 ha, natomiast całkowita pojemność około 6 m³. Firma Wetro zajmuje się:
Wizytatorzy mieli okazję zapoznać się z samą firmą, a także z procedurami przejścia spod prawa górniczego pod prawo o odpadach na przykładzie zakładu Wetro. Swoje stanowisko na ten temat przedstawili zarówno reprezentanci firmy, jak i delegatura Dyrekcji Krajowej Saksonii (dr J. Andersch). Głównym punktem wizyty był przejazd po „Puschwitzel Feld” (Składowisko Odpadów Wetro). Podczas części warsztatowej partnerzy projektu rozmawiali na temat bieżących spraw projektowych: podręcznik nt. zarządzania konfliktami, konferencja końcowa, zmiany i wskaźniki projektowe. Wszystkie pozyskane w ramach wizyty informacje umożliwiły porównanie sytuacji prawnej zakładów górniczych na Dolnym Śląsku i w Saksonii oraz dostępnych technologii, co może zostać wdrożone i wykorzystane po obu stronach obszaru wsparcia.
Wizyty studyjne realizowane są w ramach zadania nr 1 i mają na celu poszerzenie wiedzy w zakresie struktur administracyjnych, kompetencji, odpowiedzialności i procedur administracyjnych na obszarze wsparcia, jak również dostępnych technologii i procedur w górnictwie odkrywkowym i podziemnym w sąsiednim regionie. W ramach projektu zaplanowano dziesięć takich wizyt (pięć po stronie polskiej oraz pięć po stronie niemieckiej). Na obecnym etapie udało się zorganizować wszystkie wizyty przewidziane do realizacji w ramach projektu.
Szczegółowych informacji na temat Projektu „Życie z górnictwem (Akronim: MineLife)” udziela Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej: