W dniach 6-7 lutego 2019 r. w Lipsku odbyło się XIII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej, odbyło się jako impreza towarzysząca targom lipskim Intec oraz Zuliefermesse, które w tym roku odwiedziło około 24 tysiące zwiedzających. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Kooperacja. Digitalizacja. Nowe technologie produkcji bez granic”. Wśród 49-osobowej delegacji z Dolnego Śląska znalazły się 34 firmy i instytucje otoczenia biznesu. Poza uczestnikami dolnośląskim i saksońskimi, w tegorocznym Forum udział wzięli również przedsiębiorcy z województwa opolskiego, a także Republiki Czeskiej i Rumunii.
Forum rozpoczęło się prezentacją gospodarzy na temat aktualnego stanu gospodarki Saksonii, ze szczególnym uwzględnieniem tych branż przemysłu, które prezentowane były podczas targów Z-Intec: obróbki metali, maszynowej oraz poddostawczej. Polscy przedsiębiorcy wzięli udział w zorganizowanym zwiedzaniu targów lipskich, a następnie na zaproszenie IHK Lipsk odbyło się spotkanie „Business Partners in Dialogue” w Muzeum Motoryzacji Da Capo.
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Gwóźdź otwierając spotkanie „Business Partners in Dialogue” zachęcił wszystkich zebranych do odwiedzenia i inwestowania w naszym regionie. Wicemarszałek M.Gwóźdź zaznaczył również, że internacjonalizacja przedsiębiorstw jest podstawą do ich dalszego rozwoju, mającą wpływ na kondycję gospodarczą regionów. Spotkanie to, w którym wzięło udział ok. 400 gości z 48 krajów z całego świata, było doskonałą okazją do szerokiej promocji regionu Dolnego Śląska, a dla dolnośląskich przedsiębiorców do nawiązania nowych kontaktów z przedstawicielami branży produkcyjnej.
Drugi dzień Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego to tradycyjna konferencja prezentująca potencjał przemysłu i nauki gospodarzy Forum: Dolnego Śląska i Saksonii. Konferencja została oficjalnie otwarta przez Saksońskiego Ministra Gospodarki, Pracy i Transportu Martina Duliga oraz Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Gwoździa. Swoje słowa powitanie skierowali również przedstawiciele zaproszonych na Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze państw: Rumunii – Sekretarz Stanu w Ministerswtie Gospodarki, Handlu i Przedsiębiorczości Rumunii Sorin-Valeriu Nașa oraz Rebubliki Czeskiej – Konsul Generalą Republiki Czeskiej w Dreźnie dr. Markétę Meissnerovą. Główną ideą przemówień Ministra M. Duliga oraz Marszałka M. Gwoździa było wyrażenie potrzeby wzmocnienia współpracy europejskich przedsiębiorców, pozwalającego na wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej, w zestawieniu z takimi potęgami gospodarczymi jak USA i Chiny.
Program konferencji obejmował wystąpienia pięciu ekspertów ze świata biznesu i nauki:
Najważniejszą częscią Forum, z punktu widzenia przedsiębiorców biorących w nim udział, było spotkanie B2B z firmami z Saksonii, Czech i Rumunii. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem około 140 firm z Polski, Saksonii, Czech i Rumunii. Spotkania umożliwiły nawiązanie nowych perspektywicznych kontaktów biznesowych.
Na zakończenie Forum dolnośląska delegacja została zaproszona przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej na ich stoisko, gdzie kontynuowano spotkania B2B.
Kolejna XIV edycja Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego odbędzie się w 2021 roku na Dolnym Śląsku.