Struktura gospodarki województwa dolnośląskiego oparta jest na trzech podstawowych filarach: usługach, przemyśle oraz handlu. Znaczącą rolę w kształtowaniu potencjału gospodarczego regionu odgrywają dwa pierwsze rodzaje działalności gospodarczej. Sektor handlu powinien odgrywać rolę uzupełniającą dla kluczowych, dla rozwoju gospodarki regionu przemysłów i usług, co świadczy o istniejącej równowadze gospodarczej. Ewentualna dominacja handlu mogłaby świadczyć o stagnacji gospodarczej regionu. Na Dolnym Śląsku handel generuje 24,1% uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży (analogiczne wartości dla przemysłu to 32,5%, zaś dla pozostałych sektorów, w tym usług 43,4%) (źródło: Rocznik statystyczny województwa dolnośląskiego 2019, GUS). Działalność handlowa zajmuje zatem właściwe miejsce w strukturze gospodarczej.
Z obserwacji ostatnich lat wynika systematyczne wzmacnianie roli usług w gospodarce województwa dolnośląskiego. Potwierdzeniem korzystnych, dynamicznych tendencji rozwojowych jest zarówno wzrost liczby podmiotów w tym sektorze, jak i dynamiczny i systematyczny wzrost zatrudnienia. Sektor usług charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem branżowym.
Wrocław jest trzecim miastem w Polsce, po Warszawie i Krakowie, gdzie dynamicznie wzrasta sektor nowoczesnych usług biznesowych: usługi outsourcingowe, centra usług wspólnych, centra B+R. Swoje centra utworzyły na Dolnym Śląsku zarówno firmy globalne, takie jak m.in. Capgemini, IBM, HP, Nokia Siemens, Credit Suisse, jak również przedsiębiorstwa powstałe na bazie polskiego kapitału: Impel Business Solutions, Casus Finanse, REC Global czy SMT Software. Dolny Śląsk przyciąga inwestycje w obszarze centrów usług wspólnych – w 2019 roku we Wrocławiu w tym sektorze w Polsce (źródło: „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019” Raport przygotowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL)).
Badania ABSL, przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, pokazują, że niektóre z miast średnich w Polsce mogą stać się w przyszłości alternatywnymi miejscami dla nowoczesnych usług biznesowych. Szanse na ten rozwój zależą jednak od wielu działań na poziomie lokalnym oraz aktywności prorozwojowych i proinwestycyjnych zarówno w skali regionalnej jak i krajowej. Raport ABSL wskazuje, że wśród dolnośląskich średnich miast z ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla centrów BPO, SSC/GBS, IT, R&D jest Legnica (źródło: „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019” Raport przygotowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL)).
Ten sektor odgrywa rolę uzupełniającą dla istotnych dla rozwoju gospodarki regionu przemysłów i usług, co świadczy o istniejącej równowadze gospodarczej. Ewentualna przewaga handlu mogłaby świadczyć o stagnacji gospodarczej regionu. Działalność handlowa zajmuje zatem właściwe miejsce w strukturze gospodarczej. Istotny jest fakt, że nie ogranicza się ona do niewielkich firm polskich oraz oddziałów dużych koncernów posiadających siedzibę poza regionem, ale stwarza warunki rozwojowe dla lokalnych liderów skutecznie działających na rynku krajowym.
Przemysł ma wciąż dla Dolnego Śląska znaczenie wiodące, uzyskując wyższy udział w generowaniu przychodów w porównaniu do handlu oraz usług. Przemysł województwa dolnośląskiego oparty jest na produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, produkcja wyrobów z metali oraz produkcja urządzeń elektrycznych. Mnogość i różnorodność kluczowych z punktu widzenia udziału w produkcji sprzedanej przemysłu produktów potwierdza silną pozycję Dolnego Śląska w wielu dziedzinach gospodarki. Ponadto, z punktu widzenia wielkości eksportu należy zwrócić uwagę na produkcję maszyn i urządzeń elektrycznych i mechanicznych, przemysł motoryzacyjny (transportowy) oraz miedziowy, które wspólnie wypracowują ponad 60% przychodów z eksportu w regionie. Zatrudnienie w 2019 r. w sektorze przemysłu wyniosło 32,5% całkowitego zatrudnienia na Dolnym Śląsku (źródło: Rocznik statystyczny województwa dolnośląskiego 2020, GUS).