ZH-CN EN DE PL

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

27 czerwca 2018
Download PDF

Historia:

Dzieje medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu sięgają początku XIX wieku. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wyrósł na zgliszczach miasta zniszczonego przez tragedię II wojny światowej. Fundamenty uczelni tworzyli niezwykli ludzie – wybitni naukowcy, głównie lwowscy, ale też polscy, niemieccy czy żydowscy. Tu światową naukę i medycynę tworzyli genialni profesorowie: Alzheimer, Bross, Mikulicz-Radecki, Baranowski czy Hirszfeld. To oni wyznaczyli kierunki rozwoju. Powojenna historia UMW zaczyna się w 1946 roku. Na początku był to Wydział Medyczny na połączonym z Politechniką Uniwersytecie, w 1950 roku przekształcony w Akademię Medyczną, którą w 2012 zmieniono w Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Oferta edukacyjna

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znajduje się w ścisłej czołówce uczelni medycznych w kraju, co potwierdza jego obecność na Liście Szanghajskiej. Bazę kliniczną uczelni stanowi Uniwersytecki Szpital Kliniczny, największy w Polsce pod względem liczby leczonych pacjentów. Pod kątem naukowym uniwersytet wyróżniają aż cztery laboratoria akredytowane, udział w licznych projektach międzynarodowych oraz nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej. Oferta dydaktyczna obejmuje 10 kierunków w języku polskim (lekarsko-dentystyczny, lekarski, farmacja, analityka medyczna, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka, zdrowie publiczne, fizjoterapia) i 2 w języku angielskim – lekarski i lekarsko-dentystyczny. Obecnie na uczelni kształci się około 6 000. studentów, z czego 1 000 stanowią obcokrajowcy z niemal wszystkich części świata. Mają oni możliwość działania w blisko dwustu kołach naukowych i organizacjach studenckich. Ofertę uzupełniają studia doktoranckie i podyplomowe.

Koła naukowe działające na uczelni

Zgodnie z rankingiem prowadzonym przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w gronie 200 kół działających na uczelni do najlepszych należą:

  1. SKN Endokrynologii, Hematologii i Onkologii przy Katedrze i Zakładzie Podstaw Nauk Medycznych, opiekun: dr hab. n. med. Ewa Barg
  2. SKN Farmakologii Klinicznej, opiekun: dr n. farm. Magdalena Hurkacz
  3. SKN przy Klinice Nefrologii, opiekun: Dr hab. Mariusz Kusztal
  4. SKN Medycyny Ratunkowej i Katastrof, opiekun: dr n. med. Lilianna Styka

Ponadto na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu działają organizacje studenckie, wśród których najbardziej aktywne są IFMSA-Oddział Wrocław (przede wszystkim Wydział Lekarski), PTSS Wrocław związany ze studentami Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, Młoda Farmacja oraz Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Wrocław.

Obszary współpracy z biznesem

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu dysponuje nowoczesnymi laboratoriami stanowiącymi doskonale wyposażoną bazę naukowo-badawczą. Uczelnia posiada laboratoria akredytowane, ponadto wykonuje liczne ekspertyzy i badania naukowe, w tym badania kliniczne. Łączenie przedstawicieli nauki i biznesu oraz komercjalizacja wyników badań naukowych leży w zakresie obowiązków menedżerów zatrudnionych w Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Szczegółowe informacje o ofercie znaleźć można na stronie jednostki www.citt.umed.wroc.pl.

Strona internetowa: www.umed.wroc.pl

Rozmiar czcionki